Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. září 2021 Andrea

Český mobilní operátor: vzácný, ve světě již téměř vyhynulý druh Upíra obecného finančního

22. 07. 2021 17:25:27
Jednou z opojných radostí, když pendlujete mezi dvěma zeměmi, mezi dvěma technickými mocnostmi 21. století, mezi vyspělou Českou republikou, a ještě vyspělejší Ruskou Federací, je hledání kancelářské sponky na letišti.

Nevím, jestli podobně zákeřným způsobem vyndávání sim karty disponují i telefony jiných značek, než je ta má. Faktem je, že to malé heblo, které bylo úhledně zabalené v krásné, novotou vonící krabičce s mým chytřejším než chytrým telefonem, jsem ztratila asi tak za dva dny. Od té doby mám v peněžence kancelářskou sponku, načež ihned, jakmile se kolečka vzdušného busu dotknou hraběte Šeremetěva, nebo prezidenta Havla, tak se s manželem porveme o kancelářskou sponku a přehazujeme sim kartu z české na ruskou a na abarot.

Nyní se do rvačky o kancelářskou sponku může zapojit i má nejstarší dcera. Slaví první desetiletku svého života a dostala od nás důvěru v podobě mobilního telefonu.

Takový telefon něco málo stojí, člověk chce dítěti udělat k jubileu radost a zároveň ho neztrapnit před spolužáky. Třebaže jsem přesvědčená, že nejlepší je stará dobrá Nokia 3310, která toho se mnou tolik zažila (jako třeba zkušební džíny), tak vím, že není pro dnešní dobu vůbec (bohužel) dělaná.

K stati, dokázali byste napsat esemesku na staré nokii za méně než deset minut? Já už asi ne, ačkoliv jsem kdysi byla v rychlopsaní esemesek přeborník.

Dítě máme, telefon máme a nyní už jen samá radost: vybrat tarif. Člověk by řekl, že při závratném množství telekomunikačních firem, které figurují na českém, technicky vyspělém a přehledném trhu, bude vhodných tarifů pro desetiletou slečnu přehršel. Je jich možná hršel, ale ne pře...

Taky jsem si trochu harpagonsky myslela, že dcerce pořídíme nějaký ten levný tarif, za dvě-tři stovky a využijeme skvělou, báječnou a jedinečnou nabídku od T-mobile na neomezená data na léto zdarma. Ať si holka pobrouzdá!

Chyba chyba! Tak například, zatímco u mě, to jde, ačkoliv normálně disponuju tarifem na volání z okna a brouzdání po lese, a skutečně do sytosti si užívám neomezených dat přes celé léto, tak u dcerky to možné není!

„Dobrý den, dobrý muži, kolik stojí nejlevnější tarif?“

„300 Kč“

„Ech“

„???“

„A data, neomezená data na léto, můžeme?“

„Ne, nemůžete, to musíte mít tarif za 528 Kč, strčit si nohu za hlavu, celý měsíc nosit jen zelené kalhoty, týden si nečistit zuby, dívat se 72 hodin v kuse na Ordinaci v růžové zahradě a třikrát si přečíst naše smluvní podmínky.“

„Ech, nějak jednodušeji by to nešlo?“

„Zkuste si vzít studentský tarif.“

„Kolik stojí prosím vás, mladý, ochotný a úslužný muži, studentský tarif?“

„600 kč, paní.“

„Ech...za mých mladých let, víte, bylo 600 kč pro studenta rozpočet na jídlo na celý měsíc. A vlezlo se do toho i čučo.“

„Ech“, mladý muž podezřívavě naklonil hlavu a pozorně si mě prohlédl.

„Tak zkuste třeba seniorský...“

Asi jsme trochu rozmazlení zákazníci mobilního operátora v té daleké, širé a zaostalé zemi. V Rusku, kde vládne konkurenční bitva mezi mobilními oligarchy, stará dobrá filozofie cukru a biče a metoda udržení obyvatelstva ve stádečku formou „chléb a hry“, se situace v telekomunikačních službách ustálila na velmi příjemné cenové hladině.

„Zdrávstvujtě děvuška.“ Pozdravil vesele manžel mladou, otrávenou slečnu, která si rychle překontrolovala stav svých nehtů, odfoukla si pramen vlasů z obličeje a našpulila rty. Můj manžel je totiž pohledný, zralý muž.

„Děvuška, tady pro manželku“, ukázal mým směrem, „bude nějaký ten tarif?“

„Ech...?“

„Tarif, pro manželku“, zopakoval můj muž pomalu a s vylepšeným přízvukem. Slečna pochopila, že jsme cizinci a s razancí kalašnikova nám představila všechny tarify, podtarify a nadtarify, které jejich společnost nabízí.

„Potřebujeme něco jednoduchého pažalsta, aby tomu rozuměla i tady moje manželka.“ Ukázal na mě můj muž.

Slečna se uculila.

„Takže, abych v tom měla úplně jasno, slečno,“ vložila jsem se nakonec do diskuze, „za 1000 rublů měsíčně mám volání, 1000 sms, neomezená data v telefonu a internet na doma? Seriozna?“

„Hele,“ zatahala jsem manžela za rukáv, to jsou asi tak tři stovky, co?“

Ten den jsme měli pocit, že jsme snad vyhráli v loterii. Zvyklí na vysokohorské ceny v naší domovině. A když se vám to nelíbí, tak si vyberte jiného operátora, však jich tady na tom našem českém trhu je plno, že...a jeden lepší než druhý.

Tak schválně, kolik asi tak stojí masivní informační kampaň o „neomezených datech zdarma na léto“, které ale nejsou pro každého, ale jen pro ty, kteří svým výrazným dílem přispějí k zaplacení masivní informační kampaně o neomezených datech na léto zdarma?

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Lucie Jančíková | čtvrtek 22.7.2021 17:25 | karma článku: 44.16 | přečteno: 7376x

Další články blogera

Lucie Jančíková

Četyrje tarakani a svjerčok

Ruská pracovitost a pořádkumilovnost je pověstná. Člověk by skoro řekl, že takový pořádný ruský stroj, přístroj nebo součástka, jako třeba plynovod nebo nějaké to heblo do jaderné elektrárny je všeobecně skvělá volba!

19.9.2021 v 19:27 | Karma článku: 38.30 | Přečteno: 3082 | Diskuse

Lucie Jančíková

V dešti nejdou vidět slzy!

Z hlediska matky tří dětí se nedokážu přesně rozhodnout, které roční období je lepší (nebo horší), jestli zima, nebo léto. Zima, přesněji zima v Rusku, je ovšem jedna velká radost.

10.9.2021 v 8:44 | Karma článku: 32.29 | Přečteno: 956 | Diskuse

Lucie Jančíková

O zemřelé ruské influencerce a jiných jazykových hrátkách

Nová doba si žádá nové profese, a tak vznikla krásná a celému světu nesmírně užitečná zaměstnání jako jsou např. influencer anebo youtuber.

1.9.2021 v 14:44 | Karma článku: 27.64 | Přečteno: 870 | Diskuse

Lucie Jančíková

Tři záhadné bukvy, aneb "jak je důležité míti Vladimira"

Když jste milující matka tří dětí, které se navzájem obrovsky a bezlimitně milují, stejně jako se obrovsky a bezlimitně dožírají, tak je vám jasné, že taková nelidská věc, jako tři měsíce prázdnin, jak to mají v Rusku, je buď:

28.8.2021 v 18:40 | Karma článku: 34.41 | Přečteno: 3784 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Jan Drahoňovský

Pohlednice z Bergenu (Korter fra Bergen) 7

To je taky dost, že pořádně zaprší! Však mi to bylo až nemilé, že bezmála měsíc hezké počasí. Vždyť Bergen má obdobnou reputaci jako Jablonec...

25.9.2021 v 22:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 25 | Diskuse

Jaroslav Babel

Deník pozdního léta (4.)

Volných dnů bylo snad i víc, než jsem původně čekal. Obvyklá cesta na konci léta se tím trochu protáhla a skončila nezvykle pozdním zářijovým datem. Když vám ale přeje vše včetně počasí, pak se ty dny navíc dají náležitě využít.

23.9.2021 v 18:51 | Karma článku: 12.74 | Přečteno: 175 | Diskuse

Aleš Gill

Už jste se někdy sprchovali v Tequile?

Co si asi představí takový Američan nebo Japonec pod nápisem "Pilsner" na sklenici piva? Tuší, že je to typ piva s názvem odvozeným od města kdesi uprostřed Evropy? Ale můžeme se na ně zlobit? Víme my, odkud pochází Tequila?

22.9.2021 v 9:02 | Karma článku: 15.08 | Přečteno: 274 | Diskuse

Jaroslav Babel

Deník pozdního léta (3.)

Volných dnů bylo snad i víc, než jsem původně čekal. Obvyklá cesta na konci léta se tím trochu protáhla a skončila nezvykle pozdním zářijovým datem. Když vám ale přeje vše včetně počasí, pak se ty dny navíc dají náležitě využít.

21.9.2021 v 14:19 | Karma článku: 15.60 | Přečteno: 224 | Diskuse

Pavel Kynčil

Janské Lázně

Protože jsem tam nikdy nebyl, rozhodli jsme se podívat do těchto krásných lázní. Ne, že bychom o nich nic nevěděli nebo je neviděli na obrázku, ale přece jenom face to face je o něčem jiném.

21.9.2021 v 12:27 | Karma článku: 16.42 | Přečteno: 417 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 32.52 Průměrná čtenost 2688

Život mi asi před deseti lety přihrál do cesty jednoho zajímavého člověka, pořídila jsem si s ním tři děti, a přestože jsem vždy jazykově inklinovala spíše k francouzštině a angličtině, tak jsem docela důvěrně poznala Rusko, jehož svéráznou jedinečnost jsem si svým způsobbem zamilovala. Však asi ne náhodou, již dávno před tím, než jsme tam na nějakou dobu zakotvili, byla mou oblíbenou knihou Mistr a Markétka.

Jsem pozorovatelka a většina věcí, co se mi děje sice vypadá normálně, ale ve skutečnosti je to sranda a tak o tom píšu. A pokud by někoho zajímalo, jak přežít např. ruské školství, ruské zdravotnictví, ruskou restauraci, hotel, obchod atd., tak o tom píšu. Nebo jak ve skutečnosti vypadají ruské ženy, dívky a muži, jaké to je v ruském vlaku, na ruském trhu, kdo prodává nejlepší ovoce a zeleninu, jak ve skutečnosti vypadá ruská rybalka anebo jak moc Rusové běžkují, tak o tom píšu. A bývá to sranda.

Najdete na iDNES.cz